top of page

Acerca de

תכנית הגיור

“אֶל-אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ, וּבַאֲשֶׁר תָּלִינִי אָלִין–עַמֵּךְ עַמִּי, וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי” (רות, א, 16)

תהליך הגיור

גיור הוא תהליך רוחני המסתיים בהצטרפותו של אדם אל העם היהודי ואל מסורתו הדתית. מסע משמעותי זה כולל לימוד של עיקרי המסורת היהודית, קורותיה ומנהגיה ובניית זהות יהודית אישית ומשפחתית משמעותית ובבחירה של מחויבות ושייכות לעם ישראל. על פי המסורת היהודית, הגיור מתבצע באמצעות התייצבות בפני בית דין רבני, טבילה, מילה (לגברים) וקבלת עול מצוות.

היהדות הרפורמית אינה מבקשת להכתיב למתגייר/ת כיצד לנהוג לפני הגיור ואחריו. אורח חיים דתי, אורח חיים חילוני ואורח חיים מסורתי – כולם לגיטימיים ובלבד שהאדם נוטל על עצמו מחויבות לקשר משמעותי ופורה עם המסורת היהודית ועם תרבותו של העם היהודי לדורותיו. אנו מעוניינים לסייע למתגיירים ולמתגיירות למצוא את הדרך האישית שלהם ליישם את יהדותם בחיי היומיום, בחגיו ובמועדיו של לוח השנה העברי, ובאירועי מעגל החיים היהודי.

תעודת הגיור של בית הדין של מועצת הרבנות הרפורמית בישראל (מר"ם) מאפשרת למתגיירים ולמתגיירות להירשם כשיהודים בסעיפי הדת והלאום במרשם האוכלוסין של משרד הפנים. הליכי הגיור פתוחים בפני אזרחים ישראלים, תושבי קבע ותושבים ארעיים הנמצאים במסגרת התהליך המדורג לרכישת מעמד אזרחי קבוע.

נכון לעת הזו, הגיור הרפורמי אינו מוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל. כתוצאה מכך המתגיירים והמתגיירות אצלנו, בדומה לאלפי זוגות ישראלים נוספים, נישאים בטקסי חופה וקידושין הנערכים מחוץ לרבנות, למשל על ידי רב/ה רפורמי/ת. במקביל לטקס החופה בוחרים בני הזוג אם להינשא במדינה זרה ולהירשם כזוג נשוי בישראל או להיוותר כידועים בציבור.

 

הגיור הרפורמי פתוח בפני כל אזרח או תושב קבע במדינת ישראל. בנוסף מתקבלים למסלולי הגיור גם תושבים בעלי מעמד זמני, הנמצאים במסגרת ההליך המדורג לרכישת אזרחות (לדוג': בני זוג של אזרחים ישראלים, בעלי אשרה א/5). התנועה הרפורמית בישראל אינה מגיירת אנשים שאינם בעלי מעמד אזרחי קבוע במדינת ישראל. אשר על כן, מהגרי עבודה ובעלי אשרת עבודה, תיירים ובעלי אשרת לימודים אינם מתקבלים למסלולי הגיור, אלא במקרים חריגים בלבד, אשר יידונו בפני ועדת החריגים של בית הדין.

התנועה הרפורמית מציעה גיור בשלושה מסלולים:
 

א.      מסלול כללי: המיועד עבור מי שאין בעברה של משפחתו כל קשר משמעותי לעם היהודי ועושה את צעדיו הראשונים במסע אל עבר היהדות וההצטרפות לעם היהודי.
בקהילת אור חדש, הלימודים במסלול זה מתקיימים במשך שנה לפחות בשיעורים שבועיים, הנערכים בימי ראשון בשעות הערב. הלומדים והלומדות משתתפים במהלך השנה בקבלות שבת ובאירועי הקהילה המיוחדים לחגי ישראל.
פרטים נוספים על המסלול הכללי אפשר לקרוא בקישור זה.

 

ב.      זרע ישראל: במסלול זה מתגיירים ישראלים אשר אביהם, או סבם או סבתם יהודיים, ולמרות זאת אינם מוכרים כיהודים על ידי המדינה. המסלול מיועד עבור דוברי עברית, אשר חיו את רוב חייהם בישראל, התחנכו במערכת החינוך הממלכתית בישראל ו/או שרתו בצבא או במסגרת השירות האזרחי.
בקהילת אור חדש, הלימודים במסלול זה נערכים פעמיים בשנה בקורס קבוצתי הנמשך כ-3 חודשים. הקורס כולל סדרה של מפגשי לימוד בשעות הערב והשתתפות באירועי הקהילה.
פרטים נוספים על מסלול זרע ישראל אפשר לקרוא בקישור זה.

 

ג.        גיור קטינים: מסלול זה מיועד לקטינים עד גיל בר/בת מצווה. על פי רוב מתגיירים במסלול זה קטינים מאומצים, קטינים שנולדו בהליכי פונדקאות, וקטינים מ-"זרע ישראל". תהליך זה נערך ישירות מול בית הדין.
פרטים נוספים על גיור קטינים אפשר לקרוא בקישור זה.

מי יכול/ה להתגייר בגיור רפורמי בישראל?

איך נרשמים?

  1. כתבו אלינו לדוא"ל giyur@orhh.org.il   . ציינו בפנייתכם את הפרטים הרלוונטיים הבאים: שם, גיל, מקום מגורים, מעמד אזרחי (אזרח/תושב/סוג ויזה) . כתבו לנו מה הרקע לפנייתכן/ם לגיור רפורמי וכל שאלה שתרצו לברר.
     

  2. אנו ניצור אתכם קשר ונזמין אתכם למפגשי היכרות עם הרב/ה המלווה ועם הקהילה. במידה ותבחרו לערוך את הגיור אצלנו, תמלאו טפסי בקשה לגיור ותוזמנו לראיון בבית הדין.
     

  3. לאחר השלמת תהליך הגיור תשמח קהילת אור חדש לארח אתכם לטקס קבלה בקהל ישראל. בכל הנוגע להשלמת תהליך הרישום מול משרד הפנים, תוכלו לקבל סיוע משפטי מסובסד מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה.

bottom of page